Instalacje centralnego ogrzewania w trakcie swojej pracy ulegają zanieczyszczeniom. Takie zjawisko nasila się z każdym rokiem. Osady z kamienia kotłowego oraz szlamu zalegają w rurach oraz w grzejnikach zmniejszając przepływ wody. Każdy osad staje się izolatorem, co powoduje dłuższy czas nagrzewania, a zmniejszony przekrój przewodów powoduje konieczność podwyższenia temperatury czynnika grzewczego. Powyższe warunki wymagają zwiększenia mocy grzewczej, co negatywnie wpływa na koszty zużycia paliwa. Im wyższe pH oraz temperatura wody tym większy stopień wytrącania się osadów. Taki stan rzeczy może spowodować uszkodzenie rur, głowic, termostatycznych a także wymiennika ciepła w kotle.

Dlatego tak istotne jest systematyczne czyszczenie instalacji c.o. Jedną z najlepszych metod jest płukanie strumieniowe specjalnym agregatem czyszczącym. Urządzenie przetłacza wodę pod dużym ciśnieniem z możliwością zmiany kierunku przepływu. Pompa czyszcząca przy pomocy skutecznego lecz nieszkodliwego dla środowiska środka chemicznego o obojętnym pH rozpuszcza złogi kamienia i szlamu przywracając pierwotną sprawność systemu oraz zmniejszając hałas. Cały proces nie powoduje rozszczelnienia systemu grzewczego. W przypadku starych instalacji (pow. 20 lat), na których widoczne są przecieki stosowane są preparaty, które usuwają mniej twardych osadów mineralnych.

W ostatnim etapie czyszczenia do instalacji wtłaczany jest inhibitor – środek zapewniający długotrwałą ochronę instalacji c.o. przed wewnętrzną korozją oraz osadzaniem się kamienia i szlamu. Proces czyszczenia trwa 1 dzień i odbywa się bezinwazyjnie za pomocą specjalnego adaptera pompy kotłowej. Po tak wykonanym płukaniu systemu grzewczego użytkownicy odnotowują wzrost wydajności instalacji grzewczych do 20 %, co przekłada się na oszczędność oraz zwiększony komfort użytkowników.

Film instruktażowy prezentujący płukanie chemiczne instalacji centralnego ogrzewania